Aarhus Universitets logo
English
Den norske regering har nedsat et udvalg, som skal evaluere deres ejendomsmæglerlov. Udvalget er bredt sammensat af eksperter inden for branchen, forbrugere, tilsynsmyndigheder og altså også professor Hans Henrik Edlund fra Juridisk Institut på Aarhus BSS.
I bogen sætter forskere og praktikere fokus på dels ændringer i selskabsretten efter reform af selskabsloven, dels udviklingen inden for andre områder af relevans for danske selskaber.
Danmarks Idrætsforbund har udpeget de fem medlemmer af idrættens etiske komite. Aarhus BSS er repræsenteret med professor Jens Evald fra Juridisk Institut.
I bogen ’Abuse of Companies’ diskuterer en række internationale bidragsydere det dilemma, der knytter sig til selskabsformen.
Bogen argumenterer for, at de juridiske rammer for EU's fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik må tilpasse sig i en verden i forandring og tage højde for et mere påståeligt Europa.
Lærebog om indkomstskat, 18. udgave tilsigter at give en systematisk fremstilling af dansk indkomstskatteret. Den er opdateret med nyeste lovgivning og praksis.
Denne lovkommentar indeholder loven om anvendelse af tvang ved somatisk behandling af varigt inhabile og er primært udarbejdet på grundlag af Folketingets behandling af lovforslaget.
En opdateret udgave af 1. del er under genoptrykning og forventes udkomme i uge 43. Denne 1. del er bl.a. ført a jour med ny lovgivning, retspraksis og litteratur.
Bogen giver en indføring i folkeretten og de internationale menneskerettigheder. Fokus er på
Den Europæiske Menneskerettighedskonvention og EU’s Charter om Grundlæggende Rettigheder.
4. udgave af Familieret er opdateret med de seneste ændringer i ægteskabsloven og de nye regler om Familieretshuset og indeholder en grundig indføring i disse nye regler.
På bss.au.dk kan du få overblik over ledige stillinger på fakultetet.