28.11.2019 | Navne
Lektor Katerina Mitkidis, Juridisk Institut på Aarhus BSS, Aarhus Universitet, har fået en bevilling på 2,8 mio. kr. fra Carlsbergfondet til ny forskning i international miljølovgivning.
21.11.2019 | Navne
Udvalget er nedsat af Erhvervsminister Simon Kollerup med henblik på skærpet ansvarsvurdering af ledelsen i finansielle virksomheder (Ansvarsudvalget).
19.11.2019 | Priser
I weekenden den 16.-17. november 2019 blev der afholdt Commercial Dispute Mediation Competition for jurastuderende i Tyskland. Med fra Juridisk Institut, Aarhus BSS var Thomas Blendstrup Jakobsen og Hannah Fitzner, som endte med en flot 2. plads, og derudover tog Hannah Fitzner også en special award med hjem.
05.11.2019 | Nye bøger
Bogen behandler bl. a. de omfattende ændringer i selskabsloven og andre love som følge af det ændrede aktionærrettighedsdirektiv som blev implementeret i Danmark i 2019.